UZLAŞTIRMACILAR VE ARABULUCULAR DERNEĞİ

UZLAŞTIRMACI PUANI

UZLAŞTIRMACI PUANI:

1- Uzlaştırmacı puanları Ocak ayı itibari ile yeniden hesaplanır. 

2- Uyap uzlaştırmacı sistemi üzerinden hem kendi puanınızı hem de bulunduğunuz ildeki il ortalamasını görebilirsiniz.

3- Puanınız, il ortalamasının altında ise,  dosya tevzi sırasında öncelikli olduğunuzda  basarılı  olduğunuz anlamına gelir. Puanınız  il ortalamasının üstünde ise, bu  il geneline göre başarısız olduğunuz ve dosya tevzi sırasında daha az dosya alacağınız anlamına gelir.

4- Uzlaştırmacı olumsuz puanlanmasında ; dosya kabul etmeme, Teklif aşamasında ret, olumsuz rapor, Uzlastirmacinin etik ilkelere uymaması  vs. Nedenler sayılabilir.

5-Yıl sonunda başarı oranınız %30 ve altında ise, savunmanız alınır. Bu nedenle teklif aşamasında ret ve olumsuz rapor verdiğinizden süreci en ince ayrıntısına kadar. Kısa ve net ifadeler ile belirtiniz.

6- Teklif aşamasında tarafların tümüne ulaşıp ulaşmadığınız. Müzakere sürecindeki gayretiniz,  puanınıza etki edecektir.

7- Puanlama; 32 kriter üzerinden değerlendirilir. Olumlu kriterler için 2 puan, olumsuz için 1 puan verilir. Toplam olumlu puan 16 üzeri ise, uzlaştırmacı basarılı kabul edilip 1 ( bir) puan verilir. Başarısız ise 2 puan verilir. ( puan algoritması ters işlemektedir.)

8- sonuç olarak, dosya basina aldığınız puan il ortalamasının altında ise, başaralısınızdır. Demek olur ki, dosya tevzi sisteminde avantajlı konuma geçersiniz